• Na czasie
    BOISKO
    Dawniej boiskiem nazywano miejsce, w którym się młóci (tzn. bije) zboże, np.
    klepisko w stodole. Później boisko było placem boju (stąd jego nazwa), miejscem walki. „Młócił na boisku pszenicę” – cytuje Linde Biblię w przekładzie Leopolity. A w innym miejscu z tego samego źródła: „Przyszli aż na bojowisko, gdzie się potkać [tzn. zmierzyć w walce] mieli”.
    Mirosław Bańko
     
  • Łatwo pomylić
    PODKÓWKA, PODKUWKA
    Podkówka to mała podkowa, podkuwka to dolne podkucie sań. Etymologicznie uzasadniona byłaby
    pisownia obu wyrazów przez ó, dzisiejsze kuć powstało bowiem z form czasu teraźniejszego dawnego czasownika kować, por. kowal, kowadło, kowalik (ptak), okowy, a z drugiej strony np. kuźnia i potoczne kujon – wszystkie z tej samej rodziny. Praindoeuropejski rdzeń, od którego pochodzą te wyrazy, miał ogólniejsze znaczenie ‛bić, uderzać’, które w językach słowiańskich zostało zawężone do ‛uderzać młotem’.
    Mirosław Bańko
     
  • To ciekawe
    SERWOWAĆ
    To słowo straciło już nieco urok, ale jeszcze niedawno wiele rzeczy
    serwowano nam, zamiast po prostu dawać czy podawać. Celowali w tym kelnerzy, serwując potrawy, ale i teatry serwowały przedstawienia, i parlament ustawy. Miejmy nadzieję, że niedługo serwować będą tylko tenisiści i siatkarze.
    Jerzy Bralczyk
     
Słowo dnia: niepokoić

Zagraj z nami!

Chcesz sprawdzić swoją znajomość języka?

Zagraj teraz

Zasady pisowni

1.4. [4] Zasada konwencjonalna
Odnosimy ją do rozstrzygnięć ortograficznych nieznajdujących oparcia ani w wymowie, ani w budowie morfologicznej wyrazów, ani też w ich historycznym pochodzeniu. Na przykład przepisy odnoszące się do stosowania wielkiej litery na początku niektórych wyrazów, pisania partykuły nie łącznie (z rzeczownikami, przymiotnikami, przysłówkami odprzymiotnikowymi) lub rozdzielnie (z czasownikami) oparte są wyłącznie na konwencji. Na tej zasadzie oparto też pisownię wyrażeń przyimkowych (rozdzielną: bez reszty, do siego roku, na co dzień i łączną: naokoło, nawzajem, powoli, zamiast), przyimków złożonych, skrótów i skrótowców.
 
Podstawowe zasady pisowni polskiej
Pozostałe:
 
 
... >>

Zmieniają się czasy,
zmieniają się słowa

Zobacz w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, jak przez pół wieku zmieniło się słowo embrion
Więcej słów

Powiedz to inaczej

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego